Jak to jest na kozetce ? O początkach terapii psychodynamicznej

Jak to jest na kozetce ? O początkach terapii psychodynamicznej

Umówiłeś się na wizytę ale masz wiele obaw i wątpliwości. Nie wiesz czego możesz się spodziewać. Prawdopodobnie odczuwasz niepokój. Jest Ci źle, cierpisz, w przeciwnym razie nie szukałbyś terapii ale masz właśnie otworzyć się przed kimś kogo nie znasz, kto jest Ci zupełnie obcy. Nie wiesz czy można mi zaufać. W tych okolicznościach niepokój jest całkiem zrozumiały. Zapewne ja również będę odczuwać lekki niepokój. Nie znam Ciebie, nie wiem czego mogę się po Tobie spodziewać, nie wiem czy mogę coś Tobie zaoferować. Moim zadaniem jest aby na tych pierwszych sesjach uporać się z tym uczuciem. Aby je zminimalizować, między innymi, będę zadawała dużo pytań.
Większość praktykujących terapeutów ma przygotowany określony zestaw pytań, które zadają na pierwszych sesjach. Z początku będę chciała dowiedzieć się jakie są powody, dla których przyszedłeś do mnie, czy jest to Twoja świadoma decyzja, czy ktoś Cię do tego namówił. Będę chciała wiedzieć czy korzystałeś z terapii wcześniej i jakie masz doświadczenia z tym związane. Będę próbowała dowiedzieć się co jest źródłem Twojego cierpienia i jakie są Twoje oczekiwania związane z terapią. Zapytam o Twoją bieżącą sytuację życiową oraz o Twoją przeszłość. Możesz być pewien, że informacje, których mi udzielasz będą traktowane przeze mnie jako ściśle poufne i nie zostaną ujawnione nikomu bez Twojej pisemnej zgody.
Możesz mieć poczucie, że mnie jako profesjonaliście, nie powinieneś zadawać pytań ale wiedz, że możesz pytać śmiało. Masz prawo wiedzieć w jaki sposób pracuje, jakie jest moje doświadczenie w zawodzie, jakie posiadam kompetencje. Prawdopodobnie jednak będziesz chciał zadać pytania, na które nie znam odpowiedzi; co teraz będzie? jak długo to potrwa? co można zrobić aby poczuć się lepiej? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania potrzeba czasu, czasu abyśmy się poznali. Większość osób przychodzi w bólu, chcąc pozbyć się go jak najszybciej. Musisz jednak wiedzieć, że terapia nie jest szybkim procesem. Nie ma z góry ustalonego planu działania ale jest nadzieja, że w ciągu pierwszych sesji nabierzesz trochę zaufania i pewności. Nadal możesz odczuwać niewielki niepokój ale będziesz wiedział, że jesteś z kimś kto Cię słucha i kto rozumie co czujesz.
Postaram się ująć sprawy tak jak nie patrzyłeś na nie nigdy wcześniej. Być może dowiesz się o sobie czegoś nowego podczas tej sesji. Pod koniec zapytam czy chcesz umówić się na kolejną wizytę. Jeśli nie będziesz pewny, możesz to jeszcze przemyśleć. Nie ma powodu abyś musiał się już teraz decydować. To bardzo ważny krok i wymaga przemyślenia. Szczególną wagę ma w procesie terapeutycznym regularność sesji. Nasze spotkania powinny stać się czymś, na co możesz liczyć tydzień po tygodniu. Równie ważne jest abyśmy uzgodnili zasady dotyczące terapii, częstotliwości sesji, płatności a także nieobecności. Wszystko to zawarte zostanie w tzw. kontrakcie terapeutycznym. Pod koniec sesji uprzedzę Cię, że nasz czas dobiega końca. Tak zakończymy nasze pierwsze spotkanie.
Na kolejnych sesjach będziemy poznawać się lepiej. Zaczniesz czuć się bardziej komfortowo w mojej obecności. Wyklarują się cele terapeutyczne, które wspólnie będziemy starali się osiągnąć. Cele te mogą w trakcie terapii zmieniać się lub być doprecyzowywane. Będę zachęcała Cię do mówienia wszystkiego co przychodzi Ci do głowy. Skojarzenia, fantazje, zapamiętane przez Ciebie sny, bez względu na to, jak banalne czy wstydliwe mogą się wydawać, stają się materiałem do zrozumienia. To Ty przynosisz mi materiał do pracy.
Będziemy pracować nie tylko nad trudnościami, które spowodowały, że do mnie przyszedłeś, lecz przede wszystkim nad odkrywaniem, zrozumieniem i przepracowaniem nieświadomych powodów, które daną trudność spowodowały. Pogłębienie wglądu w siebie i motywy swojego zachowania pozwala ograniczyć lub wyeliminować występowanie zewnętrznych objawów, jakimi są zaburzenia w funkcjonowaniu psychicznym oraz problemy w kontakcie z innymi. Do osiągnięcia tego celu niezbędna jest nasza współpraca oraz Twoje zaangażowanie w proces leczenia