7 wskazówek, jak naprawdę odpocząć podczas urlopu

7 wskazówek, jak naprawdę odpocząć podczas urlopu

Czy kiedykolwiek powiedziałeś: “potrzebuję odpocząć po urlopie?”. Ja słyszę to ciągle od moich klientów, znajomych i przyjaciół. Dlaczego przesadzamy i planujemy za dużo na nasze wakacje?
Oto typowa przyczyna: boimy się, że coś nas ominie, że coś stracimy, więc nadmiernie angażujemy się w różne czynności w naszym codziennym życiu – w czasie wakacji zachowujemy się tak samo. W rezultacie tworzymy zbyt długie trasy, planujemy obejrzeć zbyt wiele miejsc i odwiedzić zbyt wielu znajomych. Ale to, czego często potrzebujemy, to raczej mniej aktywności niż więcej.

Badania jasno pokazują, że po relaksującym wypoczynku ludzie są bardziej produktywni i bardziej szczęśliwi, niż po wakacjach wypełnionych po brzegi coraz to nowymi atrakcjami. Jeśli zatem chcesz polepszyć swoje zdrowie, szczęście i być bardziej produktywny po powrocie z urlopu – naprawdę odpocznij.
Proste! – powiesz. A jednak wielu z nas nie potrafi wypoczywać.
Oto kilka wskazówek, jak to zrobić:

jak odpocząć na urlopie

 1. Wyjedź gdzieś, gdzie twój system nerwowy może się zrelaksować. Innymi słowy: kiedy myślisz o miejscu, w którym czułbyś się spokojnie i bezpiecznie, gdzie by to było? Czy to nadmorska plaża, czy może lasy nad jeziorami? Prawdopodobnie nie będzie to działka pełna członków twojej rodziny, prawda? Spróbuj znaleźć balans pomiędzy miejscem, gdzie możesz odpocząć ty i najbliższe ci osoby. Jeśli wyjeżdżasz z dziećmi – znajdźcie aktywności, które są atrakcyjne dla was wszystkich. To pozwoli ci naprawdę cieszyć się tym czasem.

 2. Nie przesadź z planowaniem atrakcji. Oznacza to trzymanie się jednej lokalizacji przez pewien okres czasu (kilka dni wakacji, a nawet całe). Celem jest też zrobienie kilku (nie kilkunastu) rzeczy każdego dnia, takich jak poczytanie na leżaku, popływanie, czy wspólne przyrządzenie posiłku. Nie próbuj robić za dużo w ciągu jednego dnia. Jeśli myślisz, że zaplanowałeś za dużo, to prawdopodobnie tak jest.

 3. Rozkoszuj się chwilą. Tak dużo chwil z naszego życia przemija jedna za drugą. Teraz masz ten czas, aby zwolnić. Nastaw się na delektowanie się urlopem. Rób rzeczy, na które normalnie nie masz czasu. Zachęć do tego swoich najbliższych. Zróbcie coś na co zawsze mieliście ochotę, a nigdy nie starczało wam na to czasu. Pamiętaj, że przyjemne i relaksujące chwile, których doświadczysz w czasie wakacji i zachowasz w swojej pamięci, przez dłuższy czas po urlopie pomogą ci czuć się szczęśliwym.

 4. Pielęgnuj swoje relacje. W czasie wolnym mamy większe możliwości aby rozmawiać, słuchać, pokazać uznanie, być czułym i troskliwym dla swoich najbliższych.

 5. Bądź elastyczny. Nic nigdy nie idzie według planu. Jeśli zauważysz, że coraz bardziej się miotasz i zaciskasz zęby, żeby tylko dopiąć plan na ostatni guzik i zwiedzić wszystko, co zaplanowałeś – odpuść. Spójrz na sytuację jeszcze raz z otwartym i elastycznym umysłem.

   

   jak odpocząć na urlopie

 6. Miej czas tylko dla siebie. Dziel czas z najbliższymi, to ważne, ale spróbuj też wydzielić trochę czasu tylko dla siebie. Lubisz samotne spacery, długie pływanie czy czytanie? Doskonale! Zrób to dla siebie. Kiedy złapiesz chwilę dla siebie, tym przyjemniej spędzisz potem czas z bliskimi.

 7. Wczuj się w swój naturalny rytm. Instrukcja dotyczy twojego naturalnego rytmu, nie rytmu, który ustala ci praca. To oznacza jedzenie, kiedy jesteś głodny, spanie, kiedy chce ci się spać (tak, drzemki są dozwolone) i wstawanie wtedy, kiedy czujesz, że jesteś gotowy, aby wstać z łóżka. Zresetuj się, a twój umysł i ciało podziękują ci za to.

Ode mnie masz pełne pozwolenie na to, aby zwolnić, zrelaksować się i naładować swoje baterie!

 

Autorką artykułu jest Katarzyna Podleska – psycholog, psychotraumatolog, diagnosta.