Dlaczego zimą tyjemy?

Dlaczego zimą tyjemy?

Kiedy na dworze robi się chłodniej, nasza motywacja w kierunku odchudzania znacząco spada. Pochmurne i krótsze dni sprawiają, że częściej dopada nas gorszy nastrój, częściej sięgamy po większe ilości jedzenia  i waga nam rośnie. Czym spowodowane jest tycie zimą?

DLACZEGO TAK SIĘ DZIEJE ?

Teorii na ten tematdlaczego zimą tyjemy jest wiele. Na pewno nie dotyczy to wszystkich. Są osoby, które w zimę tracą na wadze, a latem przybierają i takie które latem chudną, a zimą przybierają. Na pewno nie ma jednej recepty dla wszystkich.
Wielu z nas tłumaczy sobie ten fakt, że musimy gromadzić tłuszczyk na zimę. Ubieramy ciepłe swetry i bluzy i często też przestajemy dbać o siebie.

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA

Gdy na dworze robi się chłodniej często spada nasza aktywność fizyczna. Nie dojeżdżamy też do pracy np.: rowerem, a samochodem. A wieczorne bieganie zamieniamy często na maraton filmowy przed telewizorem. Więcej czasu spędzamy w domu, na kanapie.

SEROTONINA

Często umilamy sobie czas czymś słodkim. W pochmurne dni, a takich wiele w naszym klimacie, często spada nam poziom serotoniny. Chcąc podnieść poziom hormonu szczęścia sięgamy po słodycze. Jednak taka poprawa nastroju jest krótkotrwała i sięgamy po kolejne łakocie, aby znów poczuć się lepiej.

Pamiętaj, że możemy też zadbać o endorfiny wybierając się na fitness czy basen! Każda aktywność fizyczna da nam więcej szczęścia i pożytku dla organizmu. Co najważniejsze Ty będziesz zadowolona/y z siebie, że zamiast kolejnej paczki ciastek zrobiłaś coś dla swojego zdrowia, ciała!

WITAMINA D

Zimą spędzając mniej czasu na dworze, jesteśmy mniej podatni na promienie słoneczne. Dzień jest krótszy, a mniejszy kontakt ze słońcem przyczynia się do niedoborów witaminy D, dlatego tak ważna jest suplementacja szczególnie w okresie od października do maja!

JADŁOSPIS

Nasz jadłospis zimą też wygląda nieco inaczej. Częściej sięgamy po rzeczy ciepłe, rozgrzewające, a także te z większą ilością tłuszczu. W okresie jesienno zimowym dobrze jest spożywać duże ilości zup! Zawierają sporo warzyw, są ciepłe i łatwe w przygotowaniu. Można je spożywać nie tylko na obiad ale też na kolację czy śniadanie. Nie zapominaj też o przyprawach rozgrzewających!

Jeżeli w ciągu lata łatwiej było Ci panować na tym co jesz, nie zaniedbuj tego! Kontynuuj dobrą passę. Zadbaj o swój jadłospis jesienią i zimą, a do wiosny utrzymasz swoją wagę i latem chętniej wyjdziesz na plażę

Katarzyna Ring- Andrzejczuk, dietetyk, diet coach